Strona na serwerze 60free.ovh.org

Medytacja - trochę teorii

Definicji medytacji jest wiele. Najczęściej kojarzy się ona z orientalnymi praktykami duchowymi służącymi samodoskonaleniu. Dla osób rozwijających się duchowo, niezależnie od wyznania, medytacja jest stanem głębokiego relaksu i wyciszenia. Podczas medytacji odbywamy podróż do wewnątrz, nawiązując kontakt z duchowym wymiarem bytu.

Według mistyków, umysł medytujący to umysł skupiony na "tu i teraz". Jeżeli praktykujesz uważność czyli jesteś świadomy własnego ciała, myśli, emocji, a także otaczających Cię obrazów, dźwieków i zapachów, to znaczy, że medytujesz. Wykonywanie w sposób świadomy rytuałów tybetańskich, powitania słońca czy mudr to również medytacja, tyle, że poprzez ruch.

Rodzajów medytacji jest wiele. Nie ma jednak techniki idealnej dla wszystkich. Każdy musi sam odnaleźć taką formę medytacji, która mu najbardziej odpowiada.

 

Medytacja, a zdrowie

Medytacja wywiera wpływ zarówno na nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Z internetowej encyklopedii Wikipedia można dowiedzieć się, że do bezpośrednich fizjologicznych efektów medytacji należy:

 • obniżenie tętna i ciśnienia krwi
 • spadek napięcia mięśniowego
 • zmniejszenie poziom metabolizmu
 • zwiększenie oporu elektrycznego (jako wynik głębokiego relaksu)
 • obniżenie częstotliwości fal mózgowych

W Harwardzkiej Klinice Ciała i Umysłu przeprowadzono badania nad medytacją jako metodą leczenia. Uzyskano poprawę lub wyleczenie w takich dolegliwościach jak nadciścienie, arytmia serca, zespół napięcia przedmiesiączkowego, chroniczny ból, migrena, bezsenność, łagodna depresja.

Psychologiczne skutki dłuższego stosowania medytacji to:

 • wzrost samoakceptacji i pewności siebie
 • zwiększona zdolność koncentracji
 • skłonność do skupiania się na "tu i teraz"
 • podwyższenie poziomu energii życiowej
 • zwiększenie odporności na stres
 • poprawa zdolności do empatii
 • obniżenie poziomu lęku, również przed śmiercią
 • większa spontaniczność


 

Medytacja i relaks

Bardzo ważnym elementem medytacji jest umiejętność rozluźniania się. Poniżej przedstawiam prostą technikę relaksacyjną, która może być wstępem do bardziej zaawansowanych sposobów medytacji:

Usiądź wygodnie na krześle lub jeśli wolisz na podłodze (po turecku bądź w lotosie). Zamknij oczy. Oddychaj swobodnie. Poczuj jak rozluźniają się po kolei wszystkie części Twojego ciała: głowa, oczy, szczęki, szyja i kark, ramiona, przedramiona, dłonie, klatka piersiowa, brzuch, plecy, pośladki, uda, łydki i stopy. Możesz mówić do siebie głośno lub w powtarzać w myślach: "rozluźniam głowę, oczy....itd." czując jednocześnie jak całe Twoje ciało staje się zrelaksowane i oprężone. Wczuj się w ten stan błogiego relaksu przez jakiś czas.

 

Medytacja jako wizualizacja

W tego rodzaju medytacji wykorzystujemy wyobraźnię wizualizując kolory, światło, krajobrazy, postacie itp. Przykładem tego typu medytacji jest medytacja z czakrami. Posługujemy się w niej kolorami oczyszczając i harmonizując poszczególne centra energetyczne. Wdychamy czysty i świetlisty kolor odpowiadający danemu czakramowi napełniając barwą całe ciało, a następnie wydychamy ciemniejszy kolor wyobrażając sobie, że w ten sposób usuwamy wszelkie zanieczyszczenia. Aby wykonać medytację z czakrami:

Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami (na krześle lub podłodze). Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie - w tym celu możesz wykonać technikę relaksacyjną opisaną wcześniej. Oddychaj spokojnie i głęboko. Następnie wizualizuj snop białego światła przenikający do Twojego ciała przez czubek głowy aż do podstawy kręgosłupa, gdzie znajduje sie pierwsza czakra. Zatrzymaj to światło w tym właśnie miejscu i wyobraź sobie, że jego kolor zmienia się w soczystą czerwień. Z każdym wdechem wdychaj ten kolor przez czakrę podstawy, natomiast z wydechem wydychaj go. Rób to tak długo, aż poczujesz, że Twoja czakra jest oczyszczona. Ponownie wraz z oddechem wciągnij promień białego światła do podstawy kręgosłupa. Zwizualizuj, że porusza się on ku górze i zatrzymuje w okolicy drugiej czakry (okolica łonowa) zmieniając barwę na pomarańczową. Oddychaj tym kolorem przez jakiś czas. Powtórz tą procedurę dla każdej kolejnej czakry. Kolor żólty wdychaj czakrą splotu słonecznego, zielony lub różowy - czakrą serca, niebieski - czakrą gardła, indygo przez trzecie oko (okolica między brwiami), fioletowy poprzez czakrę korony (czubek głowy).
Po oczyszczeniu wszystkich centrów energetycznych możesz wyobrazić sobie, że otacza Cię jasne, złote światło. Mając nadal zamkniete oczy, wróć myślą do miejsca, gdzie się znajdujesz. Wsłuchaj się w dźwięki, poczuj zapachy. Otwórz powoli oczy i odczuj ożywczą świadomość TERAZ.

Alternatywą dla tej medytacji jest wyobrażenie sobie tarczy lub kuli złotego światla. Wizualizujemy ją nad poszczególnymi czakrami, wykonując kilka oddechów i czując przy tym promieniującą na całe ciało energię światła.

 

Medytacja świadomości

Jest to medytacja polegająca na byciu uważnym i świadomym. Praktykując ten rodzaj medytacji zwracamy się ku zmysłom, a nasz umysł skupia się na teraźniejszości.

Świadomość oddechu
Usiądź wygodnie. Uświadom sobie, że oddychasz. Ogranicz swoją świadomość do powietrza przechodzącego przez Twoje nozdrza. Dostrzeż, w jaki sposób powietrze wpływa do nozdrzy, a następnie z nich wypływa. Pamiętaj, że to nie jest ćwiczenie oddechowe, ale świadomości. Dlatego nie kontroluj oddechu, nie staraj się go spłycać albo pogłębiać. Twoim zadaniem jest jedynie jego obserwacja. Ćwicz nie dłużej niż 10 minut.

Świadomość ciała
Przyjmij wygodną pozycję. Zamknij oczy. Uświadom sobie wrażenia, jakich doznaje Twoje ciało, gdy tak siedzisz lub leżysz. Poczuj jak Twoje plecy dotykają oparcia krzesła lub podłoża. Następnie poczuj własne dłonie, które stykają się ze sobą lub spoczywają na brzuchu. Uświadom sobie, że uda i pośladki dotykają krzesła lub podłogi. Potem zarejestruj doznania na podeszwach stóp. Przesuwaj sie od jednego miejsca do drugiego zatrzymując się na każdym nie dłużej niż kilka chwil. Możesz wędrować w ten sposób po głowie, szyi, przedramionach, klatce piersiowej, brzuchu. Najważniejsze jest, abyś dokładnie uświadomił sobie wszystkie doznania, jakich doświadczasz w każdym z tych miejsc. Wykonuj to ćwiczenie świadomości przez kilka lub kilkanaście minut.

Świadomość dźwięków
Usiądź lub połóż się wygodnie. Uświadom sobie dochodzące do Twoich uszu dźwięki bez oceniania i myślenia o nich. Usłysz tykanie zegara, śpiew ptaków za oknem, rozmowę za ścianą, przejeżdżajacy samochód, mruczenie Twojego kota. Nie skupiaj się na każdym z tych dźwięków osobno, a raczej postaraj się, aby doznania te zlały się w jedną całość. Ćwicz kilka, kilkanaście minut. Zaobserwuj jak długo możesz rejestrować dochodzące dźwieki bez myślenia o nich. Możesz również praktykować uważność poprzez świadomość smaków i zapachów.

 

Medytacja Reiki

Przedstawione poniżej ćwiczenie medytacyjne doskonale komponuje się z energią Reiki. Jego regularne wykonywanie stymuluje rozwój osobisty, pogłębia zdolność do pełnej miłości akceptacji siebie i innych, rozpuszcza blokady, usuwa stres. Jeżeli nie masz inicjacji Reiki, również możesz z pożytkiem dla siebie wykonywać tę medytację.

Opis ćwiczenia
Połóż się na plecach, podciągnij nogi i rozłóż je tak, aby stopy stykały się ze sobą na całej powierzchni. Złóż ręce na wysokości serca, jak do modlitwy. Możesz również usiąść np. na fotelu lub podłodze opierając się o ścianę. W trakcie ćwiczenia oddychaj przeponą. Początkowo ćwicz około 3 minut stopniowo wydłużając czas trwania medytacji.

 

Bibliografia

Dział opracowano na podstawie następujących publikacji:

 • David Pond "Czakry od podstaw. Klucz do równowagi i szczęścia."
 • Anthony de Mello SJ "Sadhana. Ścieżka do Pana Boga."
 • Walter Lübeck "Podręcznik Reiki"


 
projekt: Szablonownia